26. sabor
26. САБОР ФРУЛАША СРБИЈЕ „Ој Мораво„
Прислоница – Чачак, 26 – 28.јул 2013. године
Старешина Сабора: Бора Дугић, маестро фруле
Почасни гост Сабора: Радослав Павловић, драмски писац и саветник за културу председника Републике
Домаћин Сабора: Остоја Мијаиловић, привредник
Уметнички директор – селектор: Катарина Азањац, флаутиста
П Р О Г Р А М
Предсаборске активости:
– Током целе године, Брус-Прањани: Радионица фруле
старешинe: Милутин Цвејић, фрулаш и Милена Стоиљковић, етномузиколог
– 28.06.-28.07. Прислоница: Вајарска колонија: „ Пастирски штап
патријарха Павла„, израда и резбарење пастирских штапова
Учесници: ученици Уметничке школе из Чачка, вајари самоучари.
– 25. 06. Двориште Народног музеја: Милонга из нашег краја
Дуо Бобан Бијелић(хармоника ) – Милош Николић(кавал,гајде,кларинет)
– 04.07. Градски трг: Фолклорна група „ Калемегдан“ из Лос Анђелеса
– 11.07. Двориште Народног музеја: Фрулашко-песничко предвечерје
– 11.07.-26.07. Историјски архив Чачак: Изложба старих дувачких
инструмената из колекције Музичке школе „ Станковић“ из Београда и Манастира Лелић
– 21.07-28.07. Прислоница: Музичка колонија камерне музике фруле и
флауте
старешина: Катарина Азањац, флаутиста
Активности током Сабора:
– Етномузиколошки записи
Учесници: професори и студенти етномузикологије из Београда и Новог Сада
– Изложбе: фруле и други стари дувачки инструменти, рукоради, пастирски штапови настали у вајарској колонији, мед, цвеће, воћне ракије, радови ученика Уметничке школе
– Етно радионица: поставка старих заната у школском дворишту: корпари, грнчари, дрводељци, градитељи гусала, метлари, лицидари, опанчари, абаџије…
26.јул 2013. ( петак )
9,00 – порта Манастир Вујан: Програм поводом манастирске славе Св. Архангела Гаврила
Учествују: КУД „ Вујан“ из Прислонице, фрулаши, КУД „ Брђани“, песници
13,00- Полагање венца на гроб Милована Правдића, једног од оснивача Сабора
18,00- Финалa спортских такмичења
27. јул 2013. године ( субота ) Свесрпски сабор „ проф. Миодраг Азањац„
13,00 – етно двориште: Вујанска добродошлица
Учествују: победник 25. Сабора у категорији изворног свирања, саборски фрулаши, КУД „ Вујан“, домаћин Сабора
13,30 – Основна школа: Отварање изложби
14,30 – сала Дома културе: Природне вредности Овчарско-кабларске клисуре и њени потенцијали за развој еко туризма, уводно излагање Урош Пантовић, биолог
15,30 – етно двориште: Златне руке, такмичење у припремању старих јела
16,30 – етно двориште: монодрама„ Царица Јелена „, у извођењу глумице Јелене Иванишевић Пауновић – Јелене Миле, по тексту Силване Хаџи Ђокић
18,30 – саборска позорница: Златна фрула – такмичење дуета и фрулаша у изворној категорији
Учесници у програму: „ Чувари народне традиције“, победници другог
циклуса ТВ серијала „Шљивик„:
– Милан Вашалић, Банатско Велико Село, дипле
– Мушка певачка група „Готовуша“ Штрпце
– КУД „ Рашка“ из Рашке
– Вионера Пауновић, Неготин, вокални солиста уз пратњу трубе и хармонике
Пратећи програм:
19,30 – саборска позорница: Концет народне музике
Учествују: Милан Топаловић Топалко и Мирјана Алексић
28.јул 2013. године ( недеља )
12,00- сала Дома културе: Беседе под Вујном
-„Методологија рада школа фруле у Србији“ уводно излагање др Мира Закић
Учествују: старешине школа фруле из Бруса, Рашке, Осанице, Краљева, Чачка и Влашке
–Промоције књига:
– „Сабор фрулаша Србије“, аутори Радован М. Маринковић и Зоран Рајичић
– „Вујански источници – расковничарска открића о Прислоници“, аутор Радован М. Маринковић
13,00 – сабориште: Врањански чочек, обавезна нумера за фрулаше који свирају у савременој категорији
13,30 – етно двориште: Такмичење младих фрулаша: дуети, категорија до 12 година, категорија од 12-16 година
Учесници у програму:
– КУД „ Бамби“, под уметничким вођством Николе Новаковића
– Милутин Гиги Јевђенијевић, глумац: „Време је за бајку“, интерактивна бајка за децу, са изложбом књига.
18,30 – саборска позорница: Златна фрула – такмичење фрулаша у савременој категорији
Такмичаре прати оркестар под уметничким вођством Влада Пановића
Учесници у програму:
– Дечији фрулашки оркестар КУД –а „ Копаоничка фрула“
– Браћа Теофиловић
– „Хор фрула и флаута“: Самартини – „ Барокна соната“, Андреј Чабаркапа-
„ Ламент над Србијом“, аранжмани Катарина Азањац
– Марија Обрадовић, репертоар класичне музике на фрули ( Моцарт- арија из
Чаробне фруле, Вебер- Чаробни стрелац,Нина Бакланова, Марајс…)
Пратећи програм:
19,30 – саборска позорница: Концерт Жељка Самарџића